MOBILE SITE
Click to access the LWC Homepage!
Home/Academics/Academic Catalog/Register/
Administration & Staff
print e-mail
Administration & Staff

President's Office

William T. Luckey, Jr. -- President
Nancy Sinclair -- Executive Assistant

Development Office

Kevin A. Thompson -- Vice President for Development
John B. Begley -- Chancellor
Brady Button -- Director of Annual Giving
Randy Burns -- Director of Alumni Relations
Linda Warner -- Development Associate
Ashley Holt -- Administrative Assistant to the Vice President of Development
Emily Davis -- Assistant to Alumni Relations

Public Relations

Duane Bonifer -- Director of Public Relations
Venus Popplewell -- Director of Advertising & Creative Services
Travis Smith -- Media Producer

Office of Administration & Finance

Mark Coleman -- Vice President for Administration & Finance
Christy Vaughan -- Administrative Assistant

Human Resources

Karen Wright -- Director of Human Resources
Donna Price -- Payroll Clerk/Human Resources Assistant
Jill Callison -- Human Resources Assistant

Business & Finance Office

Sally Mays -- Student Accounts Representative
Elizabeth Franklin -- Cashier/Student Accounts Representative
Kim Rosenthal -- Business Office Assistant
Haley Steakin -- Accounts Payable Clerk

Auxiliary Services

Jeff Willis -- Director of Auxiliary Services
JoAnn Panko -- Assistant Food Service Director/Catering Director
Betty Cash -- Production Manager
Joshua Overstreet -- Assistant Manager
Amy Cooper -- Bookstore Manager
Mike Hamlett -- Auxiliary Services Manager
Katie Norris -- Bookstore Associate
Angela Butler -- Server
Catherine Janes -- Cook
Suzanne Blakeman -- Administrative Assistant
Cathy Grant -- Baker
Craig Stapleton -- Server
Patricia Payne -- Starbucks
Della Redmon -- Cook
Gay Richards -- Cashier
Connie Coomer -- Cook
Sherry Corbin -- Cook
Felicia Perkins --  Grill
Dorothy Holt -- Catering Supervisor
Roger England -- Condiments
Donnie Willis -- Vending
Beverly Sargent -- Cook
Gregory Blackaby -- Supervisor, William T's
Sherry Phillips -- Hostess, William T's
Judy Bryant -- Server
Sherry Burton -- Server
Lisa Laney -- AM Prep
Kim Redmon -- Cook
Kevin VanArsdale -- Utility
Barbara Trumpis -- Server
Margie Straut -- Papa John's
Arthur Gerrald -- Chef
Vivian Gerrald -- Cook
Joyce Flanagan -- Cook

Admissions

Traci Pooler -- Dean of Admissions
Charity Ferguson -- Director of Admissions
Dana Talley -- Admissions Counselor/Office Manager
Gina Collins -- Admissions Counselor
Sara Foos -- Admissions Counselor
Regina Haugen -- Director, Evening Program
Kendra Leveridge -- Admissions Counselor
Charles Mooney -- Admissions Counselor
Tyler McCubbins -- Admissions Counselor
Emily Carnall -- Admissions Counselor
Joshua Gibson -- Admissions Counselor
Cheryl Karnes -- Secretary, Day and Evening
Melody Davis -- Office Associate
Karen Grigsby -- Office Associate

Athletics

Administration:
     Willis Pooler -- Director of Athletics
     Michael Talley -- Director of Athletic Facility and Event Management
     Beth Boisvert -- Office Associate
     Abe Cross -- Assistant Athletic Administrator

Sports Information:
     Chris Wells -- Sports Information Director /Assistant Athletic Director
     OPEN -- Assistant Sports Information Director

Athletic Trainers:
     Chris Miller -- Head Athletic Trainer
     Terri Burris -- Blue Raider Wellness Center Office Associate
     Laurie Gerber -- Assistant Athletic Trainer
     Rebecca Phillips -- Assistant Athletic Trainer
     Shannon Morrison -- Assistant Athletic Trainer
     OPEN -- Assistant Athletic Trainer

Baseball:
     Jonathan Burton -- Head Baseball Coach
     Michael Mantooth -- Assistant Baseball Coach

Basketball:
     Paul Peck -- Men's Basketball Coach
     John Wethington -- Women's Basketball Coach
     Chris Starks -- Men's Basketball Assistant Coach
     Steve Beck -- Assistant Women's Basketball Coach

Bowling:
     Brandon Burns -- Bowling Head Coach

Bus Drivers:
     Monte Dailey -- Bus Driver
     Donnie Wells -- Bus Driver

Cheerleading, Dance:
     Damon Hicks -- Cheer/Dance Head Coach

Cross Country, Track and Field:
     Jamaine Gordon -- Cross Country, Track & Field Head Coach
     OPEN -- Assistant Cross Country, Track & Field Coach

Cycling:
     David Grigsby -- Cycling Head Coach
     William Parson -- Assistant Cycling Coach

Football:
     Chris Oliver -- Football Head Coach
     Brian Foos -- Football Offensive Coordinator
     Mike Gutelius -- Football Defensive Coordinator
     Dwight Sutton -- Football Defensive Line Coach
     Powell Miller -- Football Defensive Line Coach
     Nick Eberle -- Linebacker Coach

Golf:
     Shaun Cozart -- Golf Coach

Soccer:
     Ray Wells -- Men's Soccer Head Coach
     Lee Chalmers -- Assistant Men's Soccer Coach
     Mitch McKay -- Assistant Men's Soccer Coach
     Drew Burwash -- Women's Soccer Head Coach
     Debbie McGuinness -- Women's Soccer Assistant Coach

Softball:
     Ashley McCool -- Head Softball Coach
     Kari Chambers -- Softball Assistant Coach

Swimming:
     Alicia Kemnitz -- Swimming & Diving Head Coach

Tennis:
     Sachin Kirtane -- Tennis Head Coach

Volleyball:
     Andrew Cavins -- Volleyball Head Coach

Wrestling:
     Corey Ruff -- Wrestling Head Coach
     Abe Cross -- Assistant Wrestling Coach

Office of Planning, Institutional Effectiveness & Research

Anthony Moore -- Director of Information Systems
Tevie Gooden -- Data Analyst
Emanuel Isanda -- Programmer Analyst
Kyle Duffy -- Programmer Analyst
Robert Ferguson -- Web Analyst

Computer Center

Harriet Gold -- Director of Information Services
Joe Moore -- Assistant Director of Information Services
Kevin Duncan -- Network Administrator
Jonathan Begley -- Technical Support Specialist
Kelly Martin -- Technical Support Specialist
OPEN -- Technical Support Specialist
Rebecca Schmidt -- Coordinator of Technical Support Services

Service Center

Robin Smith -- Service Center Director
Candy Newton -- Service Center Co-Manager
Brooke Booth -- Service Center Co-Manager

Plant Operations

Mike Newton -- Director of Physical Plant
Randall Smith -- Assistant Director of Physical Plant
Ruth Ann Smith -- Plant Secretary
Rita Neat -- Plant Operations Data Manager
Dennis Wilson -- Custodial, Goodin Nursing & Counseling Center, McQueary House
Charlette Allen -- Custodial, Stivers (Oghia), Vance
David Begley -- Maintenance, Grounds
Billie Benningfield -- Custodial, Richardson Hall, Durham
Danny Brockman -- Maintenance, Electrician
Donnie Burton -- Maintenance, Painter
John Bush -- Maintenance, Plumbing
Lewis Clark -- Maintenance, Carpenter
Jonathan Conover -- Assistant Housekeeping Supervisor/Custodial, Biggers Gymnasium, Morrison
Garry Coomer -- Maintenance, General
Cindy Ford -- Custodial, Fugitte, Everett 2nd Floor
Shelia Goodin Dudley -- Custodial, Library, Band Room
Brenda Keith -- Custodial, Administration Building, Lilly Hall
Michael Munday -- Maintenance, Carpenter
Sheila Pendleton -- Custodial, Wilkerson
Deamon Spencer -- Maintenance, General
Barry White -- Maintenance, Mechanic
Judy Spears -- Custodial, Phillips Hall, Wooten, Keltner
Doug Bryant -- Maintenance, Grounds
Jimmy Bottoms -- Maintenance, HVAC
Jodi Irvin -- Custodial, Goodhue, Chapel
James Blair -- Custodial, Turner, Trabue Laundry Room
Ronald Ford -- Maintenance, Painter
Diane Ford -- Custodial, Slider, Blue Raider Wellness Center
Rebecca Antle -- Custodial, Fugitte, Everett 1st Floor
Taft Neal -- Maintenance, Grounds/Landscaping
Jackie Chapman -- Maintenance, Carpenter/Renovations
Chad Price -- Custodial, Sumner, Hodge, Vehicle Maintenance
Beverly Miller -- Custodial, Finley, Phillips Hall
Lisa Pelston -- Custodial, Olstead, Whitfield, Goodin
Johnny Carter -- Maintenance, Painter
Darrin Taylor -- Custodial, Smith,
Bart Pelston -- Housekeeping Supervisor
OPEN -- Custodial, Holloway Wellness Center,
Eddie Burton -- Custodial, Holloway Wellness Center,
Dan Burris -- Custodial, Horton, Round House, Weldon, Weight Room
Charles Hunt -- Custodial, Football Stadium, Martin
Trent Wright -- Maintenance, HVAC, Preventative Maintenance
Sabrina Taylor -- Custodial, SUB, Public Safety, Bookstore, Keys House
Mark Jones -- Maintenance, General, Renovations
Gerald Lucas -- Maintenance, General, Renovations
Chris Bryant -- Custodial, Horton, Parrott, Round House, Chapel Fountain
Jason Janes -- Maintenance, Grounds
Kenneth Baker -- Maintenance, The Pines
Porter Lobb -- Course Superintendent, The Pines
Kevin Smith -- Maintenance, The Pines
Claudis Hadley -- Custodial, Grider Laundry Rooms, All Male Dorms
Mitch Quinn -- Maintenance, General, Pool Technician
Charlie Crawhorn -- Maintenance, Grounds/Landscaping
Cody Lanz -- Custodial, Dining Center
Mackie Jo Pennington -- Custodial, Luckey, Rice, McCandless
Bryan Feese -- Maintenance, Plumbing
David Wheat -- Maintenance, Grounds

Safety & Security

Michael Staten -- Chief of Public Safety
Landon Parnell -- Security Officer
Bradley Karnes -- Security Officer
Devin Barnett -- Security Officer
Darrell Karnes -- Security Officer

Student Financial Services

Marilyn Radford -- Director of Financial Aid
Michelle Larimore -- Assistant Director of Financial Aid
Kimberly Godsey Bryant -- Work Study Coordinator/Financial Aid Counselor
Kachet Manners -- Verification Specialist/Financial Aid Counselor
Hannah Barnett -- Receptionist/Secretary
Carrie Redford -- Coordinator for Direct Lending
Jamie Benningfield -- Default Prevention Specialist & Veterans Coordinator

Student Services & Enrollment Management

Dean Adams -- Vice President for Student Services & Enrollment Management
Chris Schmidt -- Dean of Students
Andy McAllister -- Assistant Dean of Students
Brooke Shaw -- Administrative Assistant
Misuzu (Suzy) McAlpine -- Director of International Student Programs
Jordan Willis -- Director of Residence Life, Richardson Hall
Hannah Peck -- Women's Area Coordinator
Alex Hart -- Men's Residence Director, Horton Hall Complex
OPEN -- Men's Residence Director, Smith Hall
Khyati Patel -- Residence Director, Phillips Hall
Jenny Parrigin -- Residence Director, McCandless Hall
Joel Peterson -- Director of the Health & Wellness Center
Ricky Steakin -- Assistant Director of Campus Recreation  
OPEN -- Fitness & Wellness Coordinator
Jayne Hopkins -- Director of Student Activities
Adam Capps -- Assistant Student Activities Director, Pickett House Manager
Elise Luckey -- Director, Bonner Leader Program and Begley Scholar Program
Amy Thompson-Wells -- Director of Civic Engagement & Student Leadership, Co-director of Bonner Leader Program
Cherise Mingus -- Bonner Scholars Coordinator
Ashley Miller -- Director, Career Services
Kay Gaines -- Health Services
Viktoria Krell -- Assistant Coordinator of International Student Programs

Chapel

Terry Swan -- Dean of the Chapel
Troy Elmore -- Chaplain
Carol Weddle -- Assistant Chaplain

Upward Bound

Rudy Thomas -- Upward Bound Director
Krystal Cundiff -- Upward Bound Counselor/Coordinator

Educational Outreach & Student Financial Services

Denise Fudge -- Vice President for Educational Outreach & Student Financial Services

Evening & Community Programs

Ryan Vitatoe -- Director of Enrollment for Extended Programs

Region I:
     Dr. Annette Abel - Region I Academic Director
     Cheryl Boger -- Region I Enrollment Director; Coordinator, Bluegrass Community & Technical College, Danville, KY
     JoAnn Steinhilber -- Region I Office Associate
     Danette Hurley -- Coordinator, Volunteer State Community College, Gallatin, TN
     Kesha McClure-Hunley -- Coordinator, Somerset Community College, Somerset, KY    
     Dorinda Livesay -- Enrollment Manager, Lindsey Wilson College Scottsville Campus, Scottsville, KY
     Stacy Springston -- Coordinator, Bluegrass Community & Technical College, Lexington, KY
     Suzanne Mills-Jones -- Coordinator, Somerset Community College: Laurel Campus, London, KY

Region II:
     Dr. Holly Abel -- Region II Academic Director
     Tommie Ann Saragas -- Region II Enrollment Director
     Dawn Jackson -- Region II Office Associate
     Billie Robinson -- Coordinator, University Center of the Mountains at Hazard Community & Technical Coll,, Hazard, KY
     Ann Hylton-Ratliff -- Coordinator, Southwest Virginia Community College, Richlands, VA
     Jason Weaver -- Coordinator, Southeast Kentucky Community & Technical College, Cumberland, KY
     Yvonne Rhodes -- Coordinator, Mountain Empire Community & Technical College, Big Stone Gap, VA
     Andrea Clevinger -- Coordinator, Wytheville Community College, Wytheville, VA

Region III:
     
Dr. Nicole Schnopp-Wyatt -- Region III Academic Director
     Shelia Wallen -- Region III Enrollment Director
     Amber Adkins -- Region III Office Associate
     Jennifer Jeffers -- Coordinator, Ashland Community & Technical College, Ashland, KY
     OPEN -- Coordinator, Big Sandy Community & Technical College, Prestonsburg, KY
     Emma Griffitt -- Coordinator, Maysville Community & Technical College, Maysville, KY
     Tonia Marcum -- Coordinator, Southern West Virginia Community & Technical College, Mount Gay, WV

Region IV:
     Dr. Nicole Schnopp-Wyatt -- Region IV Academic Director
     OPEN -- Region IV Academic Director
     Mamadou Fall -- Region IV Enrollment Director
     Carla Martin-Stivers -- Region IV Office Associate
     Kristi Williams -- Coordinator, Cincinnati State Technical & Community College, Cincinnati, OH
     Meredith Creek -- Coordinator, Gateway Community & Technical College, Florence, KY
     Janet Knauff -- Coordinator, Southern State Community College, Hillsboro, OH
     Misty Marshall -- Coordinator, Jefferson Community & Technical College, Louisville, KY
     Kelli Swinney -- Admissions Counselor, Jefferson Community & Technical College, Shelbyville, KY
     OPEN -- Coordinator, Regional Education Center, Radcliff, KY
     Dawn Cleary -- Coordinator, West Kentucky Community & Technical College, Paducah, KY

Region V:
     Dr. Edwin Gunberg - Region V Academic Director
     Georgia Ellis - Region V Enrollment Director
     Kate Dobbins - Region V Office Associate
     OPEN - Coordinator, Henderson Community College, Henderson, KY
     Laura Black - Coordinator, Hopkinsville Community College, Hopkinsville, KY
     Roneshia Clark - Coordinator, Madisonville Community College, Madisonville, KY

Academic Affairs Office

Bettie C. Starr -- Vice President for Academic Affairs
OPEN -- Associate Academic Dean
Jacquelyn G. Montgomery -- Associate Dean, School of Professional Counseling
Jeff Parsons -- Director, Teaching and Technology Effectiveness
Jennifer Cundiff -- Office Manager

Registrar's Office

Sue Coomer -- Registrar
Claudia Froedge -- Assistant Registrar
Sandy Moore -- Student Records Associate
Sharon Shields-Smock -- Assistant to the Registrar

Library

Philip Hanna -- Director of Library Services
Houston P. Barnes -- Chief Librarian, Technical Services
Brittany McDonald -- Chief Librarian, Public Services
Greg Blair -- Library Assistant
OPEN -- Library Assistant
Kim Hamlett -- Library Assistant

Academic Unit Chairs/Directors 

Jeff Crane -- Director, Counseling & Human Development Academic Unit
Lisa Crowe -- Chair, Business & Computer Information Systems Academic Unit
Myra Ford -- Director, Human Services & Counseling Academic Unit
David Goguen -- Chair, Applied & Interdisciplinary Studies Academic Unit
Brian Hilker -- Chair, Natural & Behavioral Sciences Academic Unit
Tim McAlpine -- Chair, Humanities & Fine Arts Academic Unit
Anne Streeter -- Chair, Social Sciences Academic Unit
Marian Smith -- Chair, Nursing Academic Unit
Linda Young -- Chair, Education Academic Unit

Campus Support

Jared Odd -- Writing Center Coordinator
Linda Kessler -- Mathematics Center Coordinator
Karen Prince -- Academic Unit Database Manager, Education
Cynthia Bretz -- Nursing Office Associate
Sabine Eastham -- Coordinator of Records and Administration
Jo Ann Steinhilber -- Office Associate, School of Professional Counseling

Academic Success Center

Laura Burwash -- Director of Freshman Experience/Advisor
Jennifer Furkin -- Freshman Advisor
Allison Bullins -- Freshman Advisor
Ben Martin -- Freshman Advisor/Learning & Physical Disabilities Coordinator
Heather Davis -- Freshman Advisor
Maretta Garner -- Tutor Coordinator

Project Success

Richard Hunley -- Director of Project Success
Brittany Pike -- Office Associate
Debbie Hall -- Assistant Professor for Integrated Reading & Writing
Bethany Fugate -- Project Success Advisor

Center for Entrepreneurship

Linda McKinley-Grider - Director of Community Education & Outreach

Energy Technology Career Academy

Heather Spoon -- Director of the Energy Technology Career Academy
Douglas Keaton -- Sustainability Coordinator

 

 

 

 

 

 

 

 

Feedback and CommentsSite MapDirections  
Every Student, Every Day
2008 Lindsey Wilson College
210 Lindsey Wilson St. Columbia, Ky 42728
Local: (270) 384-2126
Fax: (270) 384-8200
Toll Free: (800) 264-0138
e-mail: info@lindsey.edu