MOBILE SITE
Click to access the LWC Homepage!
print e-mail
Administration and Staff

 

ADMINISTRATION AND STAFF

 

 

 

President's Office

 

  • William T. Luckey, Jr............................................................................................................................................. President
  •  
  • Paula Powell.......................................................................................................................................... Executive Assistant
  •  
  • Terry Swan............................................................................................................................................. Dean of the Chapel

 

  •  Allysa Gooden .............................................................................................................................Assistant to the President

 

 

Advancement Office

Open............................................................................................................................................. Vice President for Advancement

John B. Begley................................................................................................................................................................................ Chancellor

Kevin A. Thompson..................................................................................................... Associate Vice President for Advancement

Brady Button............................................................................................................................................. Director of Annual Giving

Randy Burns........................................................................................................................    ............ Director of Alumni Relations

Nancy Sinclair................................................................................................... Director of Information Services for Advancement

Duane Bonifer....................................................................................................................................... Director of Public Relations

Venus Popplewell................................................................................................................. Assistant Director of Public Relations

Travis Smith.................................................................................................................................................................. News Writer

Helen Benningfield...................................................................................................................................... Development Associate

Linda Warner.............................................................................................................................................. Development Associate

 

Office of Planning, Institutional Effectiveness & Research

Open................................................................................................................................................................................... Director

Anthony Moore............................................................................................................................................... Technical Research Analyst

 

Office of Administration

Roger Drake........................................................................................................................ Vice President for Administration & Finance

Christy Vaughan................................................................................................................................................ Administrative Assistant

Human Resources

Karen Wright........................................................................................................................................................... Personnel Administrator

Donna Price............................................................................................................................. Payroll Clerk/Human Resources Assistant

 

Business and Finance Office

Jeff Willis......................................................................................................................................................... Director of Business Services

Pam.. Mikaelian............................................................................................................................................................. Controller

Jill Callison............................................................................................................................................................... Accounts Payable Clerk

Tevie Gooden...................................................................................................................... Cashier & Customer Service Representative

Angela Jones........................................................................................ Student Accounts Officer & Customer Service Representative

Sally Mays............................................................................................................ Extended Campus Customer Service Representative

Maria Walley...................................................................................................................................................................... Staff Accountant

 

Auxiliary Services

JoAnn Panko.............................................................................................................. Assistant Food Service Director/Catering Director

Betty Cash........................................................................................................................................................... Food Production Manager

Tammy Adamson........................................................................................................................................................... Assistant Manager

Martha Corbin....................................................................................................................................................... Administrative Assistant

Amy Cooper................................................................................................................................................................... Bookstore Manager

Gladys Baker........................................................................................................................................................................................ Cashier

Mike Hamlett...................................................................................................................................................................... Utility Supervisor

Jason Hawkins........................................................................................................................................................................................ Utility

Betty Rogers.......................................................................................................................................................... Salad Preparation/Server

Judy Burton............................................................................................................................................................................................. Server

Angela Butler.......................................................................................................................................................................................... Server

Mary Koerner......................................................................................................................................................................................... Server

Open................................................................................................................................................................................ Block & Barrell Grill

Catherine Janes...................................................................................................................................................................................... Server

Yolanda Owens...................................................................................................................................................................................... Server

Craig Stapleton....................................................................................................................................................................................... Server

Della Redmon.......................................................................................................................................................................................... Cook

Gay Richards............................................................................................................................................................................................ Cook

Connie Coomer........................................................................................................................................................................................ Cook

Sherry Corbin........................................................................................................................................................................................... Cook

Felicia Perkins........................................................................................................................................................................................... Cook

Dorothy Holt............................................................................................................................................................................ Catering Cook

Patricia Crook......................................................................................................................................................................................... Baker

Roger England.............................................................................................................................................................................. Condiments

Donnie Willis........................................................................................................................................................................................ Vending

 

Computer Center

Harriet Gold.............................................................................................................................................. Director of Information Services

Joe Moore................................................................................................................................ Assistant Director of Information Services

Kevin Duncan........................................................................................................................................................... Network Administrator

.......................................................................................................................................................... Technical Support Specialist

Brian White...................................................................................................................................................... Technical Support Specialist

Rebecca Schmidt.................................................................................................................. Coordinator of Technical Support Services

 

Service Center

Robin Smith......................................................................................................................................................................................... Director

Valerie South...................................................................................................................................................................... Assistant Director

 

Plant Operations

Mike Newton........................................................................................................................................................ Director of Physical Plant

Ruth Ann Smith...................................................................................................................................................................... Plant Secretary

Rita Neat.................................................................................................................................................... Plant Operations Data Manager

Charlette Allen...................................................................................................................................................... Housekeeping Supervisor

Jimmy Bottoms........................................................................................................................................................... Maintenance, HVAC

Jackie Chapman......................................................................................................................................................... Maintenance, HVAC

Garry Coomer............................................................................................................................................................ Maintenance, General

Michael Munday........................................................................................................................................................ Maintenance, Painter

Randall Smith........................................................................................................................................................ Maintenance, Carpenter

Danny Brockman................................................................................................................................................. Maintenance, Electrician

Lewis Clark............................................................................................................................................................. Maintenance, Carpenter

Deamon Spencer....................................................................................................................................................... Maintenance, General

David Begley............................................................................................................................................................. Maintenance, Grounds

Ralph Brock.............................................................................................................................................................. Maintenance, Grounds

Jerry Coffey.............................................................................................................................................................. Maintenance, Grounds

Taft Neal.................................................................................................................................................................... Maintenance, Grounds

Jodi MacKenzie.............................................................................................................................................. Custodial, Goodhue, Chapel

Ronald Ford................................................................................................................................................................. Maintenance, Painter

John Bush................................................................................................................................................................ Maintenance, Plumbing

Barry White............................................................................................................................................................ Maintenance, Mechanic

Donnie Burton............................................................................................................................................................. Maintenance, Painter

James Blair........................................................................................................................... Custodial, Student Union Building, Security

Larry White........................................................................................................................................................ Maintenance, Renovations

Doug Bryant.............................................................................................................................................................. Maintenance, Grounds

Billie Benningfield............................................................................................................................ Custodial, Richardson Hall, Durham

Chad Price................................................................................. Custodial, Sumner, Round House, Ollestead, Vechicle Maintenance

Diane Ford.............................................................................................................................................. Custodial, Slider, Wellness Center

Jonathan Conover.............................................................................................. Custodial, Biggers Gymnasium, Morrison, Bookstore

Beverly Miller............................................................................................................................................... Custodial, Finley, Phillips Hall

Shelia Goodin Dudley...................................................................................................... Custodial, Library, Academic Success Center

Kevin Bault.......................................................................................................................... Custodial, Horton Hall, Rice, Weight Room

Cindy Ford.......................................................................................................................................................................... Custodial, Fugitte

Sharon Hovious......................................................................................................................... Custodial, Everett, Advancement Office

Brenda Keith..................................................................................................................... Custodial, Administration Building, Lilly Hall

Sheila Pendleton............................................................................................................................................ Custodial, Wilkerson, Everett

Judy Spears............................................................................................................................... Custodian, Phillips Hall, Wooten, Keltner

Rebecca Antle.................................................................................................................................................................... Custodial, Fugitte

Roberto Pedrosa.......................................................................................................... Custodial, Horton Hall, Schrader, Weight Room

Marlene Dauch................................................................................................................................................................... Custodial, Turner

Claudis Hadley........................................................................................................................................ Hilltop Offices, Laundry Rooms

 

 

 

 

 

Academic Affairs Office

Bettie C. Starr.................................................................................................................................... Vice President for Academic Affairs

Lori G. Sargent............................................................................................................................................. Associate Dean of the Faculty

Jennifer Cundiff.................................................................................................................................................................... Office Manager

 

School of Professional Counseling

John Rigney............................................................................................................................... Dean, School of Professional Counseling

Angelia Bryant........................................................................................................ Associate Dean, School of Professional Counseling

Heather Ambrose........................................................................................................................................... Director, Clinical Experience

Jeff Crane....................................................................................................................... Director, Counseling and Human Development

Jeff Parsons............................................................................................................................................................... Director of Assessment

Holly Abel....................................................................................................................................................... Region II Academic Director

Nicole Schnopp-Wyatt................................................................................................................................ Region III Academic Director

Daniel Williamson........................................................................................................................................... Region I Academic Director

Myra Ford................................................................................................................................ Director, Human Services and Counseling

Jackie Montgomery....................................................................................................................... Director, Operations and Compliance

Tonya Dunn............................................................................................ Administrative Assistant, School of Professional Counseling

Christy Vaughan..................................................................................................................... Coordinator of Records & Administration

 

Main Campus Division Chairs and Support Staff

Angelia Bryant........................................................................................................ Associate Dean, School of Professional Counseling

Jeff Crane   ..................................................................................................................  Director, Counseling and Human  Development

Myra Ford  ............................................................................................................................   Director, Human Services and Counseling

John Howery......................................................................................  Chair, Business and Computer Information Systems Division

Tim McAlpine .......................................................................................................................... Chair, Humanities and Fine Arts Division

Scott Dillery  ...............................................................................................................  Chair, Natural and Behavioral Sciences Division

Janette Ralston................................................................................................................................................... Chair, Education Division

Jerry Thomas .............................................................................................................................................. Chair, Social Sciences Division

Candy Groce ........................................................................................................................................ ................  Nursing Office Associate

Linda Kessler..........................................................................................................................................  Mathematics Center Coordinator

Traci Duncan...............................................................................................................................................     Secretary, Education Division

Jared Odd............................................................................................................................................................   Writing Center Coordinator

 

 

Registrar's Office

Sue Coomer........................................................................................................................................................................................ Registrar

Claudia Froedge............................................................................................................................................................... Assistant Registrar

Sandy Moore..............................................................................................................................................          Student Records Associate

Kara Feese..............................................................                                                                                          .Student Records Assistant

 

 Library

Philip Hanna..................................................................................................................................................... Director of Library Services

Houston P. Barnes, III....................................................................................................................... Chief Librarian, Technical Services

Brittany Columbia.................................................................................................................................... Chief Librarian, Public Services

Open............................................................................................................................................ Instructional Media Coordinator/Trainer

Kim Hamlett........................................................................................................................................................................ Library Assistant

Greg Blair.............................................................................................................................................................................. Library Assistant

Susan McDaniel.................................................................................................................................................................. Library Assistant

 

Academic Success Center

Benson T. Sexton.................................................................................................................... Director of Freshman Experience/Advisor

Laura Burwash................................................................................................................................................................. Freshman Advisor

Jennifer Furkin.................................................................................................................................................................. Freshman Advisor

Richard Hunley................................................................................................................................................................. Freshman Advisor

Jan Green........................................................................................................................................................................... Tutor Coordinator

 

 

Educational Outreach & Student Financial Services

 

Denise Fudge......................................................................... Vice President for Educational Outreach & Student Financial Services

 

Evening & Community Programs

Ryan Vitatoe................................................................................................................... Director of Enrollment for Extended Programs

Cheryl Boger..........................................................................................................................................Region One Enrollment Director

Tommie Saragas..................................................................................................................................Region Two Enrollment Director

Shelia Wallen.........................................................................................................................................Region Three Enrollment Director

Mamadou Fall ........................................................................................................................................Region Four Enrollment Director
Open                                                                                                                                                        Region Five Enrollment Director
Dorinda Livesay........................................................................... Enrollment Manager, Lindsey Wilson College Scottsville Campus

 

Mary Lynn Bailey...................................................................... Coordinator of Extended Programs, Somerset Community College

 

Heather Douglass-Wheeler........................... Coordinator of Extended Programs, Maysville Community and Technical College

                                                                                                                                                                                                                              

Jennifer Brooks.................................................. Coordinator of Extended Programs, Ashland Community and Technical College

                                                                                                                                                                                                                              

Kim Brown................................... Coordinator of Extended Programs, Southeast Kentucky Community and Technical College

                                                                                                                                                                                                                              

Stacy Springston............................................. Coordinator of Extended Programs, Bluegrass Community and Technical College

 

Billie Robinson.................................................................................................................................. Coordinator of Extended Programs

                                                                            University Center of the Mountains at Hazard Community and Technical College

Georgia Ellis ...............................................Coordinator of Extended Programs, Hopkinsville Community and Technical College

Micca Ratliff.................................................. Coordinator of Extended Programs, Big Sandy Community and Technical College

                                                                                                                                                                                                                              

Melissa Coleman.................... Coordinator of Extended Programs, Southern West Virginia Community and Technical College


Beth Boggs                                                     Coordinator of Extended Programs, Mt. Empire Community and Technical College

Ann Ratliff-Hylton................................................... Coordinator of Extended Programs, Southwest Virginia Community College

Erin Orr......................................................Coordinator of Extended Programs, Jefferson Community and Technical College                                                                                                                   
Kesha McClure                                       Coordinator of Extended Programs, London Campus of Somerset Community College

Sierra Mason                                                              Coordinator of Extended Programs, Cincinnati State Community College

Emma Graffitt                                                                   Coordinator of Extended Programs, Southern State Community College

Jennifer Moody................................................................................................................................................... Region 1 Office Associate

Vikki Hoover....................................................................................................................................................... Region 2 Office Associate

Peggy Lawson...................................................................................................................................................... Region 3 Office Associate

 

Student Financial Services

 

Marilyn Radford................................................................................................................................................... Director of Financial Aid

Michelle Larimore................................................................................................................................ Assistant Director of Financial Aid

Kim Godsey Bryant ...................................................................................................................... Receptionist/Workstudy Coordinator

Jamie Benningfield ................................................................................................................................................... Financial Aid Counselor

Carrie Redford...................................................................................................................................... Financial Aid Technical Associate

 

Student Services & Enrollment Management

 

Dean Adams...................................................................................... Vice President for Student Services & Enrollment Management

Chris Schmidt...................................................................................................................................................................... Dean of Students

Curt Lee.............................................................................................................................................................. Assistant Dean of Students

Brandie Foley......................................................................................................................................................... Administrative Assistant

Misuzu (Suzy) McAlpine..................................................................................................... Director of International Student Programs

Andy McAlister.......................................................................................................................                               Director of Residence Life,  

Heather Davis.......................................................................................................................................... Residence Life Area Coordinator

Sheena London.................................................................................................................................................. Women's Resident Director

Kyle Edwards.......................................................................................................................................................... Men's Resident Director

OPEN .......................................................................................................................................................................... Fitness Center Director

Jayne Hopkins ............................................................................................... Director of Student Activities/Special Events Coordinator

Elise Luckey.................................................................................................................................... Director, Bonner Leader Program and

                                                                                                                                                                                    Begley Scholar Program

Amy Thompson-Wells......................................................................................Director, of Civic Engagement & & Student Leadership,   
                                                                                                                                                   Co-Director of the Bonner Leader Program

                                                                                                                                                            

Danielle Oldham......................................................................................................................................................Director, Career Services

                                                                                                                                                            

Kay Gaines............................................................................................................................................................................. Health Services

Dustin Harris.................................................................................................. Assistant Coordinator of International Student Services/

 

Admissions

Traci Pooler.................................................................................................................................................................... Dean of Admissions

Charity Ferguson...................................................................................................................................................... Director of Admissions

Regina Haugen................................................................................................................................................... Director, Evening Program

Gina Dunphy.............................................................................................................................................................. Admissions Counselor

EveFields.............................................................................................................................................................. Admissions Counselor

Dana Talley.......................................................................................................................................... AdmissionCounselor/Office Manager

Charles Mooney.............................................................................................................................................. Admissions Counselor

Tyler McCubbins........................................................................................................................................Admissions Counselor

Kendra Leveridge...................................................................................................................................................... Admissions Counselor

Cheryl Karnes.......................................................................................................................... Secretary, Day and Evening/Receptionist

Karen Gribsgy.............................................................................................................................                            Administrative Assistant

Melody Davis....................................................................................................................................................................... Office Associate

 

Athletics

Willis Pooler.................................................................................................................................................................... Director of Athletics

Chris Wells................................................................................................ Assistant Director of Athletics/Sports Information Director/

                                                                                                                                                                                        Women's Golf Coach

Beth Boisvert.................................................................................................................................................. Administrative Assistant

Michael Talley......................................................................................................................................................... Varsity Baseball Coach

Michael Mantooth......................................................................... Junior Varsity Baseball Coach/Men's and Women's Bowling Coach

Paul Peck................................................................................................................................................................ Men's Basketball Coach

Chris Starks............................................................................................ Assistant Men's Basketball Coach/Men's Golf Head Coach

John Wethington............................................................................................................................................. Women's Basketball Coach

Steve Beck................................................................................................................................ Assistant Women's Basketball/JV Coach

Ashley McCool............................................................................................................                                                                          Softball

Open........................................................................................................................................................................ Assistant Softball Coach

David Grigsby.......................................................................................................................................................................... Cycling Coach

Ray Wells....................................................................................................................................................................... Men's Soccer Coach

Gavin Oldham................................................................................................ Assistant Men's Soccer Coach/ JV Men's Soccer Coach

Drew Burwash......................................................................................................................................................... Women's Soccer Coach

Debbie McGuinness.......................................................................... Assistant Women's Soccer Coach/ JV Women's Soccer Coach

Edwin Hagans........................................................................................................................... Track & Field and Cross Country Coach

Bill Shook....................................................................................... Women's Volleyball and Men's & Women's Tennis Coach

Terri Burris........................................................................................................................................................................ Office Coordinator

Chris Miller.............................................................................................................................................................................. Athletic Trainer

Laurie Gerber.......................................................................................................................................................................... Athletic Trainer

Eve Frederick.................................................................................................................................................... Cheerleading/Dance Coach

Bobby Beard................................................................................................................................................................................... Bus Driver

Codell Phipps................................................................................................................................................................................... Bus Driver

 

Safety and Security

Darwin Vickery.......................................................................................................................................................... Chief of Public Safety

Landon Parnell...................................................................................................................................................................... Security Officer

Bradley Karnes...................................................................................................................................................................... Security Officer

Gary Melton........................................................................................................................................................................... Security Officer

 

Upward Bound

Rudy Thomas......................................................................................................................................................... Upward Bound Director

Krystal Cundiff............................................................................................................................................... Upward Bound Coordinator
Candice Schorman..................................................................................................................................... Upward Bound Office Associate

 



 

 

Feedback and CommentsSite MapDirections  
Every Student, Every Day
2008 Lindsey Wilson College
210 Lindsey Wilson St. Columbia, Ky 42728
Local: (270) 384-2126
Fax: (270) 384-8200
Toll Free: (800) 264-0138
e-mail: info@lindsey.edu